Nova toplotna črpalka in omrežnina

Tako kot do zdaj bo obračun omrežnine tudi v prihodnje temeljil na ločevanju glede na moč in energijo, ključne novosti, ki jih prinaša novi način obračunavanja, pa so:

  • uvedba novih časovnih blokov,
  • razločevanje med dogovorjeno in presežno obračunsko močjo in
  • večja stroškovna obremenitev tarifnih postavk za moč.

 

Tarifne postavke omrežnine za obračunsko moč in energijo se bodo razlikovale glede na posamezen časovni blok. Ko bo omrežje najbolj obremenjeno, bodo najvišje, ko bo najmanj obremenjeno, pa najnižje. Na ta način bodo odjemalci s cenovnim signalom stimulirani k prilagajanju odjema in vplivanju na trenutne in tudi bodoče stroške iz naslova uporabe omrežij.

 

Glede na številne prednosti ogrevanja s toplotno črpalko (odpade skrb za dobavo goriva, ni potreben rezervoar ali prostor za shranjevanje goriva, ni potreben dimnik, vzdrževanje je enostavno in poceni, prispevek k zmanjševanju negativnih vplivov na okolje) in tudi ne glede na to, da je naložba višja kot za druge vrste ogrevanja, pa se izkaže, da se zaradi nižjih obratovalnih stroškov vložek povrne v 5 do 7 letih, nato pa ostane le strošek za porabljeno električno energijo. Omrežnina predstavlja približno 1/3 računa za električno energijo in glede na to, da ogrevanja ne potrebujete vse mesece v letu, ta ne bo predstavljala večjega stroška.
 

Vaš distributer vam bo določil dogovorjeno obračunsko moč glede na vašo uporabo omrežja v preteklem letu. Zaradi vgradnje toplotne črpalke bo ta v prihodnjem obdobju seveda višja, zato boste lahko tako določeno dogovorjeno obračunsko moč po potrebi spreminjali in tako na podlagi spremljanja in spreminjanja svojih navad vplivali na strošek uporabe omrežja oziroma višino omrežnine.

 

O morebitnih prekoračitvah dogovorjene moči boste informirani na mesečnem računu. V kolikor dogovorjene moči znotraj predhodnega obdobja ne boste spreminjali (oz. se boste strinjali s predlagano dogovorjeno močjo, s katero vas je distributer seznanil), boste v primeru morebitnih prekoračitev le opozorjeni. Če se znotraj prehodnega obdobja odločite za spremembo dogovorjene moči, se vam bo od trenutka spremembe dogovorjene moči začela obračunavati tudi presežna obračunska moč.

 

GLEDE SPREMEMBE DOGOVORJENE MOČI ZNOTRAJ PREHODNEGA OBDOBJA: Elektrooperater vsako leto izvede izračun dogovorjene moči na podlagi podatkov predhodne zimske sezone in vas seznani z novimi dogovorjenimi moči za naslednje leto. To pomeni, da se vam v primeru vgradnje toplotne črpalke nova dogovorjena moč avtomatsko upošteva v naslednjem letu, in sicer glede na dejansko porabo toplotne črpalke po preteku ene zimske sezone. Po preteku ene zimske sezone bo nova dogovorjena moč dejansko odražala spremembo navad, ki so nastopile zaradi vgradnje in uporabe toplotne črpalke. Ker bo to spremembo izvedel elektrooperater, se prehodno obdobje ne bo prekinilo in v naslednjih dveh letih vam presežna moč ne bo obračunana. Zato lahko s spremembno dogovorjene moči zaenkrat počakate.

Če kljub temu želite spremeniti dogovorjeno obračunsko moč, lahko to opravite kadarkoli prek portala Moj elektro ali pisno, po navadni ali elektronski pošti, na naslov svojega dobavitelja ali distributerja. Sprememba bo upoštevana že v naslednjem obračunskem mesecu, če boste zahtevo oddali do vključno 8. v mesecu. 

NASVETI: UČINKOVITA RABA OMREŽIJ

NASVETI: UČINKOVITA RABA ENERGIJE

ucinkovita raba omrežij

Uporaba Moj elektro - sprememba obračunske moči

ucinkovita raba omrežij

Dogovorjena obračunska moč in prilagajanje odjema

ucinkovita raba omrežij

Optimizacija stroškov omrežnine s pametnim polnjenjem EV

ucinkovita raba omrežij

Vprašajte mene, robota Urota!

ucinkovita raba omrežij

O preseganju dogovorjene obračunske moči

ucinkovita raba omrežij

Samooskrba in nov obračun omrežnine
Showing 1 to 6 of 8