Obračunska moč
Forum
Nov sistem obračunavanja omrežnine je novost, ki bo uvedena postopoma. Veliko odgovorov na vaša vprašanja in zanimanja lahko preberete na tej strani, ki jo bomo nenehno dopolnjevali in vas informirali o možnostih in priložnostih ter vam pomagali pri prilagajanju novemu sistemu. Tudi vi lahko postavite vprašanje, tako s klicem, mail sporočilo, kot tudi s postavljanjem vprašanj robotu. Dobrodošli.
Dogovorjena obračunska moč je vnaprej določena obračunska moč uporabnika sistema, ki ne sme biti večja od priključne moči iz soglasja za priključitev oziroma od moči določene z dejanskim omejevalcem toka na prevzemno-predajnem mestu.
Dogovorjeno obračunsko moč določi elektrooperater za posamezen časovni blok na podlagi izmerjenih doseženih 15-minutnih moči (konic) preteklega obdobja. Uporabnik sistema bo o dogovorjeni moči seznanjen z računom za omrežnino za mesec junij, julij in avgust. Dogovorjena moč je razvidna tudi na spletni strani https://mojelektro.si.
Če imate na vašem računu za električno energijo poleg energije zaračunano tudi omrežnino potem lahko vaš dobavitelj za vas uredi spremembo dogovorjene moči. V vsakem primeru dogovorjeno moč določi in spremeni vaš elektrooperater.
Dogovorjeno obračunsko moč lahko spremeni vsak odjemalec do osmega dne v mesecu s pričetkom veljavnosti naslednji mesec. Sprememba obračunske moči je brezplačna. Sprememba dogovorjene obračunske moči se lahko naredi na spletnem portalu elektrodistribucije mojelektro.si ali pri vašem elektrooperaterju.
Pri spremembi dogovorjene obračunske moči se morajo upoštevati minimalne dogovorjene obračunske moči ter pravilo, da mora dogovorjena obračunska moč v višjem časovnem bloku biti enaka ali višja od dogovorjene obračunske moči v nižjem časovnem bloku.
Način obračuna omrežnine za odjemalce z nameščeno proizvodno enoto za samooskrbo se ne bo spreminjal glede na trenutno veljavni model obračuna omrežnine.
Omrežnina za moč se bo obračunala glede na dogovorjeno obračunsko moč za pet časovnih blokov, omrežnina za energijo pa glede na neto prevzeto energijo v obračunskem obdobju. Če je obračunsko obdobje eno leto (net-metering) se bo omrežnina za energijo obračunala po enotni tarifi za neto letno prevzeto energijo.
Velja načelo, da se omrežnina obračunava glede na prevzeto energijo iz omrežja. Omrežnina se ne plačuje za tisti del električne energije, ki je bila proizvedena za prevzemno-predajnim mestom in porabljena za lastni odjem ali za električno energijo oddano v sistem.
Do sedaj so bile obračunske moči za posameznega odjemalca odvisne od načina priključitve na omrežje (enofazni ali trifazni priključek) ter nazivne jakosti omejevalca toka in so bile določene v aktu agencije, ki ureja sedanjo metodologijo za obračunavanje omrežnine.
Dogovorjena obračunska moč se določi vnaprej na podlagi posameznikovega dejanskega profila porabe v preteklem obdobju. Dogovorjeno obračunsko moč določi elektrooperater. Dogovorjena obračunska moč bo odražala pretekle navade odjema električne energije in bo določena individualno za posameznega odjemalca. Odjemalec bo lahko to vnaprej določeno dogovorjeno obračunsko moč spremenil glede na svojo pričakovano porabo. Če bo odjemalec presodil, da lahko spremeni ali razporedi svojo porabo in uporablja omrežje v času manjše obremenitve omrežja ko so tarifne postavke omrežnine nižje, bo neposredno vplival na svoje stroške omrežnine in si znižal mesečni račun za omrežnino.
Pri določitvi dogovorjene obračunske moči se morajo upoštevati minimalne dogovorjene obračunske moči. Za odjemalce se minimalna moč določi glede na odstotek priključen moči iz soglasja za priključitev, poleg tega pa se za odjemalce, ki imajo priključno moč enako ali manjšo od 43 kW lahko določi minimalna moč v najmanj višini 2,0 kW če imajo enofazni priključku, oziroma najmanj 3,5 kW če imajo trifazni priključek s priključno močjo do vključno 17 kW.
Dosežena moč se ugotavlja pri uporabnikih sistema, ki se jim moč odjema meri z registriranjem 15-minutnih maksimalnih porab električne energije v vseh časovnih blokih znotraj enega meseca. Te vrednosti moči se evidentirajo pri elektrooperaterju in so praviloma razvidne na https://mojelektro.si za pretekli dan kot nevalidirane vrednosti.
Presežna obračunska moč se določi na podlagi dosežene moči uporabnika sistema nad dogovorjeno obračunsko močjo, izmerjeno z registratorjem 15-minutnih maksimalnih porab električne energije v posameznem časovnem bloku. Vrednosti moči se evidentirajo pri elektrooperaterju in so razvidne na https://mojelektro.si.
Odjemalcem, ki jim merilna naprava ne omogoča 15-minutne meritve za prevzeto energijo, bo omrežnina obračunana glede na način merjenja, ki jim omogoča njihova merilna naprava, in sicer dvotarifno (VT, MT) ali enotarifno (ET). Obračunska moč se bo določila glede na priključno moč iz soglasja za priključitev, prevzeta energija pa se bo obračunala glede na izmerjeno energijo.
Če merilna naprava omogoča 15-minutne meritve za prevzeto energijo, vendar podatki niso zagotovljeni pri elektrooperaterju se smatra, da za vas niso zagotovljeni 15-minutne meritve, zato se obračunska moč določi glede na priključno moč iz soglasja za priključitev, prevzeta energija pa se bo obračunala glede na izmerjeno energijo, ki jo omogoča merilna naprava, in sicer dvotarifno (VT, MT) ali enotarifno (ET).
Ko bodo zagotovljeni 15-minutni podatki za določeno preteklo obdobje pa se bo omrežnina pričela obračunavati kot ostalim odjemalcem.
Naziv elektrooperaterja ter vsi ostali podatki o načinu merjenja prevzete električne energije so za vaše merilno mesti dosegljivi na https://mojelektro.si, kjer lahko tudi spremenite dogovorjeno obračunsko moč. Naziv elektroopearja je razviden tudi iz vašega računa za omrežnino.
Sprememba dogovorjene obračunske moči je smiselna, če uporabnik omrežja spreminja navade ali če aktivno upravlja s svojo porabo električne energije.
Dve leti po začetku uporabe metodologije se omrežnina za presežno moč ne obračunava uporabnikom sistema s priključno močjo manjšo ali enako 43 kW, če obračunsko moč določi elektrooperater, uporabnik sistema pa je ni spremenil. Elektrooperater uporabnika sistema seznanja o prekoračitvah obračunske moči in morebitni omrežnini za presežno moč.
Če pa uporabnik spremeni svoje navade na takšen način, da je potrebno novo soglasje za priključitev se uporabnik smatra za novega uporabnika. V tem primeru se dokler niso na voljo ustrezni podatki o pretekli 15-minutni porabi, za obračun omrežnine za moč upošteva dosežena moč posameznega časovnega bloka.
Dogovorjena obračunska moč za posamezni časovni blok je določena na podlagi vaših preteklih konic, zato je v primeru sprememb navad uporabe električne energije smiselno preveriti kako bodo spremenjene navade vplivale na vašo dogovorjeno obračunsko moč in morebitno presežno obračunsko moč. Vse potrebne informacije so za vaše prevzemno-predajno mesto razpoložljive na https://mojelektro.si. Izračun omrežnine za morebitne spremembe v dogovorjeni moči pa lahko naredite tudi v aplikaciji za izračun omrežnine. Če bodo tudi v prihodnje vaše navade in vaša raba električne energije ostala primerljiva dosedanjim vam ni treba storiti nič.
Vse informacije, ki se nanašajo na količine porabljene električne energije se nahajajo na https://mojelektro.si. Razpoložljivost podatkov je odvisna od vaše merilne naprave.
Največja dosežena moč odjemalca se lahko določi tako, da se sešteje moč naprav oziroma njihovih trošil, ki bodo sočasno aktivirana. Takšnih naprav v gospodinjstvu ni veliko, sočasna uporaba v največjem možnem obsegu je navadno redkost. Informacije o moči trošil so dosegljive tudi na (link na podstran Ozaveščena raba energije).
Dogovorjena obračunska moč je lahko določena največ v višini priključne moči iz soglasja za priključitev, pri čemer priključna moč iz soglasja za priključitev za potrebe določitve obračunske moči pomeni tudi moč, določeno z dejanskim omejevalcem toka na prevzemno-predajnem mestu.
Če uporabnik preseže dogovorjeno obračunsko moč se mu obračuna presežna obračunska moč (v primeru, da je dogovorjena obračunska moč enaka priključi moči, je celotna moč nad priključno enaka presežni moči).
Za novega uporabnika sistema se kot dogovorjeno moč upošteva doseženo moč posameznega časovnega bloka ob upoštevanju pogoja minimalnih dogovorjenih obračunskih moči in pravila, da mora biti dogovorjena obračunska moč enaka ali višja kot moč predhodnega časovnega bloka.
Za novega uporabnika sistema se kot dogovorjeno moč upošteva dosežena moč posameznega časovnega bloka ob upoštevanju pogoja minimalnih dogovorjenih obračunskih moči in pravila, da mora biti dogovorjena obračunska moč enaka ali višja kot moč predhodnega časovnega bloka. Navedeno pravilo se upošteva dokler niso zagotovljeni podatki o preteklih konicah.
Dogovorjena obračunska moč se za gospodinjskega in malega poslovnega odjemalca določi za posamezni časovni blok od 1 do 4 kot povprečje treh konic posameznega časovnega bloka v obdobju zadnje višje sezone pred določitvijo dogovorjene obračunske moči. Pri tem se upoštevajo tudi minimalne dogovorjene obračunske moči, zato bodo odjemalcu, ki nima pretekle porabe, dogovorjena obračunska moč določena vsaj v višini minimalne dogovorjene obračunske moči.
Dve leti po začetku uporabe metodologije velja predhodno obdobje v katerem se omrežnina za presežno moč ne obračunava gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem, če obračunsko moč določi elektrooperater, odjemalec pa je ni spremenil. Elektrooperater odjemalca seznanja o prekoračitvah obračunske moči in morebitni omrežnini za presežno moč oziroma stroških, ki bi jim lahko nastali, če bi se te določbe uporabljale.
Sprememba dogovorjene obračunske moči je smiselna, če odjemalec spreminja navade ali če aktivno upravlja s svojo porabo električne energije.
Uporabite lahko aplikacijo za primerjanje stroškov omrežnine in sami preverite kaj je za vas najustrezneje (link na aplikacijo za primerjanje stroškov omrežnine)
Pri uporabniku sistema, ki ima merilno napravo, ki evidentira 15-minutne meritve porabe električne energije, se moč v kW za vsak 15-minutni interval določi kot kvocient v tem intervalu ugotovljene porabljene energije, izražene v kWh in trajanja 15-minutnega intervala, izraženega kot 0,25 ure.
Informacije o določitvi dogovorjene obračunske moči dobite na spletni strani https://mojelektro.si ali pri vašem elektrooperaterju brezplačno.
Odjemalcem, ki jim merilna naprava ne omogoča 15-minutne meritve za prevzeto energijo, bo omrežnina obračunana glede na način merjenja, ki jim omogoča njihova merilna naprava, in sicer dvotarifno (VT, MT) ali enotarifno (ET). Obračunska moč se bo določila glede na priključno moč iz soglasja za priključitev, prevzeta energija pa se bo obračunala glede na izmerjeno energijo.
Novi uporabniki sistema nimajo preteklih podatkov iz obdobja zadnje visoke sezone, potrebnih za določitev dogovorjene obračunske moči, zato se za določeno obdobje smatra, da je dogovorjena moč enaka doseženi moči.
Novi uporabnik je uporabnik, ki:
• se prvič priključuje na omrežje,
• je nov plačnik na obstoječem merilnem mestu,
• nima 15 minutnih meritev za zadnje obdobje visoke sezone,
• prehod na individualno samooskrbo in pa skupnostno samooskrbo po ZSROVE,
• ponovni priklop, v kolikor je merilno mesto odklopljeno več kot 30 dni.