Tarifne postavke
Tarifne postavke za omrežnino za obračunsko moč in energijo se bodo razlikovale glede na posamezen časovni blok. Ko bo omrežje najbolj obremenjeno, bodo najvišje, ko bo najmanj obremenjeno, pa najnižje. Na ta način bodo odjemalci s cenovnim signalom stimulirani k prilagajanju odjema in vplivanju na trenutne in tudi prihodnje stroške iz naslova uporabe omrežij.
Tarifna postavka za moč se obračunava glede na dogovorjeno in presežno obračunsko moč uporabnika v EUR/kW, medtem ko se tarifna postavka za energijo za prenosni sistem obračunava glede na prevzeto delovno električno energijo iz omrežja v EUR/kWh.
Tarifna postavka za moč oziroma energijo se določi za posamezno uporabniško skupino in posamezen časovni blok.
V letu 2024 se v prvem delu leta (od 1.1.2024 do 30.9.2024) uporabljajo tarifne postavke, ki so prikazane spodaj:
V drugi delu leta (od 1.10.2024 do 31.12.2024) se uporabljajo tarifne postavke, ki so prikazane spodaj:
Način določanja tarifnih postavk omrežnine
Tarifne postavke omrežnine se določijo z upoštevanjem načel objektivnosti, preglednosti in nediskriminatornosti ter učinkovite uporabe omrežij posameznega nivoja. Tarifne postavke omrežnine so različne v različnih časovnih obdobjih, saj na ta način uporabnike sistema spodbujajo k uporabi omrežja v obdobjih, ko je obremenjenost omrežja manjša, in nasprotno, uporabnikov sistema ne spodbujajo k uporabi omrežja takrat, ko je večje povpraševanje in je verjetnost prezasedenosti omrežja večja.
Tarifne postavke omrežnine se določijo na podlagi stroškov omrežja, porazdeljenih po nivojih, na katere so priključeni odjemalci. Uporabniki sistema, priključeni na distribucijski sistem, pokrivajo stroške nivoja, na katerega so priključeni, ter stroške višjih nivojev distribucijskega in prenosnega sistema sorazmerno glede na njihov delež k skupni obremenitvi omrežja. Uporabniki sistema, priključeni na prenosni sistem, pokrivajo le stroške prenosnega sistema.
Tarifne postavke omrežnine so določene ločeno za prenosni in distribucijski sistem, na računu pa se lahko prikažejo kot seštevek tarifnih postavk za prenos in distribucijo.
Razlika med tarifno postavko za moč in tarifno postavko za energijo
Pomembna novost je izrazito večja stroškovna obtežitev tarifne postavke za moč v primerjavi s tarifno postavko za energijo. Do zdaj je večji del stroškov omrežnine odpadel na tarifno postavko za energijo.
Tarifne postavke za moč odražajo fiksne stroške omrežja, ki so odvisni od zmogljivosti omrežja in konične obremenitve omrežja. Tarifne postavke za energijo pa odražajo del stroškov omrežja, povezanih s prenosom energije po omrežju, ter stroške, povezane z nakupom količin električne energije za izgube v omrežju in zakupom sistemskih storitev.
Ker so stroški omrežja povezani predvsem z zmogljivostjo omrežja in konično obremenitvijo omrežja, ki dajejo signal za morebitno ojačenje omrežja, je prav, da se ti v večji meri pokrivajo s tarifno postavko za moč.