Presežna moč
Če se bo odjemalec odločil za spremembo dogovorjene obračunske moči, kot mu jo je predlagal distribucijski operater, mu bo dogovorjena obračunska moč zaračunana na podlagi njegovega predloga. Hkrati pa bo distribucijski operater ugotavljal, ali dosežena moč presega dogovorjeno moč in če bo ugotovljena pozitivna razlika med doseženo 15-minutno močjo in dogovorjeno obračunsko močjo, bo ta tudi obračunana kot omrežnina za presežno moč.
Pri obračunu omrežnine za presežno moč se uporabi ista tarifna postavka za moč, pomnožena s faktorjem utežitve, kot za dogovorjeno moč (glede na časovni blok).
Dogovorjeno obračunsko moč lahko odjemalec praktično prekorači kadarkoli, saj ga pri tem omejuje zgolj naprava za omejevanje toka glede na določeno priključno moč v soglasju za priključitev, vendar se mu bo vsaka prekoračitev ustrezno obračunala pri naslednjem mesečnem računu za omrežnino.
Prekoračitve dogovorjene obračunske moči ne povzročijo pomembnejših dodatnih stroškov, če se zgodijo v času nižje obremenitev sistema, ko nastopajo časovni bloki z nizkimi tarifnimi postavkami. Številne prekoračitve v dražjih časovnih blokih pa lahko pomembneje povečajo stroške omrežnine, tudi nad raven stroškov omrežnine, ki bi jih končni odjemalec imel, če ne bi prilagodil dogovorjene obračunske moči. Zato je priporočljivo, da se k zmanjšanju dogovorjene obračunske moči pristopi z ukrepi, ki so avtomatizirani in nadzirani oziroma z ustreznim svetovanjem.
Do prekoračitev dogovorjene moči pa lahko privede tudi nekontrolirana raba energije. Več o tem si lahko preberete v nasvetih za odgovorno in učinkovito rabe energije.
Končnim odjemalcem s priključno močjo manjšo ali enako 43 kW (gospodinski in mali poslovni odjemalci) se do 30.9.2026 presežna moč ne bo obračunavala, če dogovorjene obračunske moči, ki jo predlaga distribucijski operater v tem obdobju ne bodo spreminjali. Bodo pa ti odjemalci vsak mesec obveščeni o prekoračitvah in stroških, ki bi jim lahko nastali.