Obračunska moč
Odjemalci bodo z novim načinom obračunavanja lahko izkoristili prednosti, ki jih ponuja dogovorjena obračunska moč. Če se je do zdaj obračunska moč plačevala glede na varovalke, se bo v prihodnje na podlagi lastnih koničnih obremenitev v preteklem obdobju. Temu se reče dogovorjena moč, saj se zanjo uporabnik dogovori z distributerjem in jo lahko, če na primer priklopi kakšnega večjega uporabnika, spremeni.
Dogovorjena obračunska moč bo torej odražala pretekle navade odjema električne energije, določena bo individualno za posameznega odjemalca, in sicer za vsako novo koledarsko leto. Odjemalec bo lahko to vnaprej določeno dogovorjeno obračunsko moč spremenil glede na svojo pričakovano porabo. Če bo odjemalec presodil, da lahko spremeni ali razporedi svojo porabo in uporablja omrežje v času manjše obremenitve omrežja, ko so tarifne postavke omrežnine nižje, bo neposredno vplival na svoje stroške omrežnine in si znižal mesečni račun za omrežnino. S tem bo odjemalcu omogočen prihranek pri plačilu omrežnine, saj je pomagal razbremeniti omrežje v času najvišjih obremenitev.
Razločevanje med dogovorjeno in presežno močjo
Osnova za obračun omrežnine za moč bo dogovorjena obračunska moč. Podatek o dogovorjeni obračunski moči bodo odjemalci prejeli od njihovih dobaviteljev električne energije na računu. Pomembno je, da dogovorjena obračunska moč odraža odjemalčeve dejanske potrebe.
Elektrooperater bo za odjemalca, ki je priključen na njegovo omrežje, določil dogovorjeno obračunsko moč glede na njegovo uporabo omrežja v preteklem obdobju. Za odjemalce s priključno močjo nad 43 kW se dogovorjena moč za posamezni časovni blok določi na podlagi uporabnikovih doseženih 15-minutnih moči posameznega časovnega bloka v zadnjih 12 mesecih pred določitvijo dogovorjene obračunske moči. Za odjemalce s priključno močjo enako ali manjšo od 43 kW pa se dogovorjena obračunska moč določi za posamezen časovni blok od 1 do 4 kot povprečje treh konic posameznega časovnega bloka v obdobju zadnje višje sezone pred določitvijo dogovorjene obračunske moči.
Pri določitvi dogovorjene obračunske moči mora elektrooperater upoštevati tudi minimalne dogovorjene moči ter pravilo, da mora biti dogovorjena obračunska moč v višjem časovnem bloku enaka ali višja kot v prejšnjem časovnem bloku.
Dogovorjeno obračunsko moč bo lahko odjemalec spremenil in jo prilagodil svoji pričakovani porabi. Če bo odjemalec presodil, da lahko spremeni ali razporedi svojo porabo in uporablja omrežje v času manjše obremenitve omrežja, ko so tarifne postavke omrežnine nižje, bo neposredno vplival na svoje stroške omrežnine in si znižal mesečni račun za omrežnino. S tem bo odjemalcu omogočen prihranek pri plačilu omrežnine, saj je pomagal razbremeniti omrežje v času najvišjih obremenitev.
Če bo odjemalec dogovorjeno obračunsko moč presegal, se mu bo obračunala tudi presežna obračunska moč. Ta koncept podaja močan signal za prilagajanje lastnega odjema.