Do sedaj dva, po novem trije časovni bloki vsak dan

Časovni blok predstavlja obdobje znotraj dneva in je določen ločeno za višjo in nižjo sezono ter delovni dan in dela prost dan. Časovnih blokov z različno tarifno postavko je čez leto pet, znotraj dneva so trije časovni bloki, strošek za uporabo omrežja v posameznem časovnem bloku pa je odvisen od obremenjenosti omrežja.

 

Do sedaj smo imeli različne tarifne postavke omrežnine za obdobja višje tarife (VT) in nižje tarife (MT). Obdobje VT je obsegalo ure delovnika od 6. ure zjutraj do 22. ure zvečer. Obdobje MT pa je obsegalo nočne ure od 22. ure zvečer do 6. ure zjutraj ter ure dela prostega dneva. 

 

S prenovo obračunavanja omrežnine se v obdobje dosedanje višje tarife (VT) dodaja še obdobje srednje obremenitve omrežja – to je od 6. do 7. ure zjutraj, popoldne med 14. in 16. uro in zvečer med 20. in 22. uro. 

V preostalem delu dneva, od 7. do 14. ure in od 16. do 20. ure, je omrežje najbolj obremenjeno (vendar sezonsko različno), zato bo raba omrežja takrat najdražja. Najdražji časovni blok je časovni blok 1, ki nastopi le ob delovnikih v višji sezoni. Po novem bodo trije časovni bloki tudi med vikendi in dela prostimi dnevi, saj je tudi v teh dnevih omrežje različno obremenjeno, bodo pa stroški rabe omrežja še vedno nižji kot ob delovnikih.

  
 


 

Časovni bloki odražajo obremenitev omrežja, ki se določi na podlagi analize koničnih obremenitev v določeni uri delovnika oziroma dela prostega dneva v posamezni sezoni). Ker je omrežja vsak dan v letu najmanj obremenjeno ponoči, bo najugodnejša uporaba omrežja še naprej od 22. ure zvečer do 6. ure zjutraj. 

 

Novi časovni bloki torej dopolnjujejo dosedanjo višjo in nižjo tarifo glede na obremenjenost elektroenergetskega omrežja.
 

IZPOSTAVLJENO

IZPOSTAVLJAMO

9/10/24, 9:47 PM
Do sedaj dva, po novem trije časovni bloki vsak dan
9/10/24, 8:53 AM
Brošura v vsa Slovenska gospodinjstva
4/23/24, 8:11 AM
Kako se obračuna omrežnina v primeru manjkajočih podatkov?
Showing 1 to 3 of 10